Adi Gegiuc, în recital pe pietonalul Ştefan cel Mare şi Sfânt
11 august 2021
Pe 7 şi 8 august 2021, pietonalul Ştefan cel Mare şi Sfânt de la Iaşi a găzduit manifestări culturale în cadrul proiectului ”Iașul, acasă pentru cei plecați. Sărbătoarea Diasporei”, elaborat de Primăria Municipiului Iaşi.
![](http://ajrp.org/wp-content/uploads/2021/08/01-Gegiuc-1024x683.jpg)
În ambele zile a urcat pe scenă şi cantautorul Adi Gegiuc, colaborator permanent al Ligii Scriitorilor Români – Filiala Iaşi-Nord Est, care a încântat asistenţa prin melodiile sale calde şi de bună calitate din lumea folk-ului.
Au recitat din propriile creaţii literare poeţii Valeriu Stancu şi Cassian Maria Spiridon, iar recitalul actriței Laura Bilic a atras aplauzele celor prezenţi.
![](http://ajrp.org/wp-content/uploads/2021/08/233436056_4473271256037553_218728765203780819_n-1024x683.jpg)
Pe 14 şi 15 august va avea loc o nouă întânire cu poezia şi folk-ul ieşean, invitaţii fiind scriitorii Daniel Corbu și Nichita Danilov, alături de cantautorul Adi Bezna şi actriţa Laura Bilic.
DAN TEODORESCU