Comunicat de presă
24 iunie 2021
Premiul ”Mizzi Locker”, prima ediție, Iași 2021
Anul acesta, 2021, după etapa de jurizare la nouă concurenți, punctajul cel mai mare l-a obținut basul Ivan Dikusar, artist masterand al Operei Naționale Române Iași. A absolvit Colegiul Național de Arte ”Isidor Vorobchievici” Cernăuți, Secția Vioară, paralel Canto, apoi a urmat cursurile Facultății de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice din cadrul Universității Naționale de Arte ”George Enescu” din Iași, Secția Canto la clasa lector univ. dr. Ionuț Urdeș.
![](http://ajrp.org/wp-content/uploads/2021/06/Premiul-Mizzi-Locker2021-prima-editie-1024x724.jpg)
![](http://ajrp.org/wp-content/uploads/2021/06/20210624_112336-1024x768.jpg)
Din comisia de jurizare au făcut parte: conf.univ.dr.Ciprian Ion, conf.univ.dr. Loredana Iațeșen și lector univ.dr. Andrei Enoiu – Pânzariu.
Mizzi Locker (născută Mizzi Schächter la 14 ianuarie 1917 [1], Rădăuți, Imperiul Austriac, parte din Austro-Ungaria – 12 septembrie 2014, Tel Aviv, Israel) a fost o cântăreață de operă și profesoară de canto israeliană, originară din România. (Wikipedia)
Inițiator și sponsor: Lucreția Berzintu, Iași, România.